Owacjami na stojąco, przy całkowicie wypełnionej sali kinowej walimskiego Centrum Kultury i Turystyki, zakończyło się w dniu wczorajszym, premierowe odsłonięcie spektaklu muzycznego, zainspirowanego powojennymi zdjęciami Walimia pt. Polska 120.
Historia magicznego spektaklu rozpoczęła się od niezwykłego znaleziska. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach, znajdowało się pudełko ze 120 kliszami, częściowo skatalogowanymi lub szczątkowo opisanymi, którymi zaopiekował się Łukasz Kazek. Po kilkumiesięcznej profesjonalnej obróbce, na ponad 800 czarno-białych fotografiach z lat 1947 – 1952, ukazał się “świat, którego już nie ma”. Przedstawiały one bowiem codzienność ówczesnych mieszkańców Walimia. Od chrzcin, komunii, wesel, przez wydarzenia sportowe i kulturalne, po zwykłe, powszednie zajęcia, czy krajobraz. Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny. Dziś, zdjęcia te w magiczny sposób ożyły, zaś większość osób na nich utrwalonych, ponownie zyskało tożsamość.
To przypadkowe zdarzenie stało się inspiracją, a jednocześnie zaczynem spektaklu muzycznego zrealizowanego przez Tetra Lalki i Aktora w Wałbrzychu pt. „Polska 120” w reżyserii i na podstawie scenariusz Martyny Majewskiej. Scenografię przygotowała Anna Haudek, muzykę Dawid Majewski, natomiast projekcję Jakub Lech. Konsultantem historycznym wydarzenia był Łukasz Kazek.
Cały artykuł można przeczytać na stronach walim.pl