W Walimiu też świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

RADOŚĆ Z NIEPODLEGŁEJ POLSKI W GMINIE WALIM
W Walimiu też świętowano setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Radość ze 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest czasem szczególnym. Podczas mszy świętej i spotkania w Centrum Kultury i Turystyki było patriotycznie, dumnie, dostojnie i po prostu pięknie!

11 listopada, to wspaniała data, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważny jest patriotyzm w naszym życiu. W Małej Ojczyźnie – Gminie Walim mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi rozpoczęto uroczystość odchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Dziećmorowic, Walimia oraz Zagórza Śląskiego, a także pocztów z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach, odbyło się nabożeństwo ku czci naszej Ojczyzny.

Po mszy świętej wójt gminy Walim Adam Hausman zaprosił wszystkich mieszkańców i gości do Centrum Kultury i Turystyki, gdzie odśpiewanie hymnu Polski rozpoczęło artystyczne występy uczniów z terenu gminy. Zachwycające sceny, układy taneczne oraz piękny śpiew oczarowały zebranych. Po występach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów patriotycznych i wręczenie nagród dla najzdolniejszych dzieci.

Konkurs plastyczny „Polska Niepodległa”.

W konkursie zorganizowanym przez CKiT udział wzięło 46 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody wg regulaminu w, dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria „8-9 lat – szkoła podstawowa, edukacja wczesnoszkolna.

Zwycięzcy:

WYRÓŻNIENIE:

 • DOMINIK KOZIARA kl. II

III MIEJSCE

 • WIKTORIA GROCHOWSKA kl. 0

II MIEJSCE

 • OLIWIA BUCHOLC kl. III

I MIEJSCE

 • MICHAŁ SOWA kl. III

GRAND PRIX

 • JAKUB PRZYBYLSKI kl. I

Kategoria „10-14 lat, szkoła podstawowa”

Zwycięzcy

WYRÓŻNIENIE

 • NATALIA NIEWIADOMSKA kl. IV

III MIEJSCE

 • KINGA OLSZEWSKA kl VI

II MIEJSCE

 • KLAUDIA WYSOCKA kl V

I MIEJSCE

 • EDYTA STARZYŃSKA kl VII

GRAND PRIX

 • PAULINA MIELNICZUK kl VI

Kolejny konkurs najlepsza prezentacja multimedialna: “100 lat Krainy Sowiogórskich Tajemnic
Lista laureatów konkursu

WYRÓŻNIENIA:

 • HUBERT REMISZEWSKI Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. POLSKICH NOBLISTÓW W WALIMIU
 • ANNA MIKULSKA Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. POLSKICH NOBLISTÓW W WALIMIU
 • OLIWIA ZELEK Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. POLSKICH NOBLISTÓW W WALIMIU

MIEJSCE III

 • MAJA KILANOWSKA, EMILIA KOZANOWSKA Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ J. KORCZAKA W JUGOWICACH

MIEJSCE II

 • KINGA KARANKIEWICZ Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. J. KORCZAKA W JUGOWICACH

MIEJSCE I

 • ALEKSANDRA ŚLIWIŃSKA Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. J. KORCZAKA W JUGOWICACH

Przyznano także nagrodę specjalną dla Eryka Sowy, który jako przedstawiciel społeczności walimskiej pozostawi po sobie ślad w kapsule czasu z uwagi na znalezienie się wśród setki najzdolniejszych dzieci, uczestniczących w konkursie “List do przyszłości”. 7 listopada zwycięzcy złożyli swoje prace w Wawelskiej Kapsule Czasu z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listy do przyszłości to piękny projekt, prezentujący marzenia i plany młodych ludzi. Przedstawiają zarówno portret współczesnej młodzieży, lecz również obrazują wymagania dorosłych wobec dzieci w obecnych czasach.

Po wręczeniu nagród został wyświetlony film “Ludzie z Klisz”. Zwieńczeniem historii przedstawionej podczas projekcji była zaprezentowana w CKiT wystawa zdjęć śp. Filipa Rozbickiego – “100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości”. Pozwoliła ona szczerzej spojrzeć na dzieje walimskiej społeczności. W atmosferze wzruszenia i zastanowienia się nad przyszłością została zaprezentowana panorama Walimia, której dziś już nie ma. Wystawa dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Źródło: Włbrzych.Naszemiasto.pl