Wystawa zdjęć „Powojenny Walim”

Stała wystawa śladami zdjęć wykonanych w Walimiu przez Filipa Rozbickiego. Reprodukcje tych zdjęć ustawiono w Walimiu, w miejscach gdzie zostały wykonane. Udało się wywołać prawie wszystkie znalezione fotografie. Na nich właśnie utrwalono m.in. obiekty, które zniknęły z powierzchni Walimia. Wśród nich, potężne Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Walim”. To swoisty obraz świata, którego już nie ma. Na zdjęciach są również ludzie, którzy żyją w Walimiu po dzień dzisiejszy, oraz ich rodziny. Wielu już się rozpoznało, a historie ich przybycia na Ziemie Zachodnie, są niesamowite i niezwykle interesujące. Stałym szlakiem powojennego Walimia, przygotowanym ze zdjęć Filipa Rozbickiego, pragniemy złożyć hołd, wszystkim tym, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej, przyjechali w to nieznane miejsce i swoją ciężką pracą oraz całym życiem, przez 70 lat kształtowali gminę Walim.

Uroczystego otwarcia trasy dokonano 27 maja 2015 podczas obchodów rocznicy 70-lecia polskiego osadnictwa oraz 25-lecia odrodzonego samorządu w gminie Walim. “Szlak powojennego Walimia”, przygotowano ze zdjęć, wykonanych przez autora, który z pasją fotografował ludzi, architekturę i codzienne życie na przełomie lat 1947-1959.  Na zdjęciach tych utrwalono m.in. “świat którego już nie ma”, a mianowicie krajobrazy i obiekty, bezpowrotnie utracone, ale także ludzi żyjących do dnia dzisiejszego, których dobrze znamy w gminie Walim.

Mieszkańcy i zaproszeni goście oprowadzani przez Łukasza Kazka – Radnego Gminy Walim, regionalistę, mieszkańca  i miłośnika Walimia, pomysłodawcę tej wspaniałej inicjatywy, mieli okazję do powspominania bądź też do poznania dziejów Walimia.

Przy odsłanianiu zdjęć przez  osoby upamiętnione na fotografiach, nie brakowało łez i chwil wzruszenia.

Z ogromną radością informujemy, że powstała mapa do trasy zdjęć powojennego Walimia. Mapa jest dostępna bez opłat w każdym sklepie na terenie Walimia, a także na sztolniach walimskich, Zamku Grodno oraz Centrum kultury i turystyki w Walimiu. Mapa umożliwi wielu turystom odwiedzającym naszą miejscowość przejście i dokładne zlokalizowanie wszystkich zdjęć. Wzbudzi też ruch turystyczny po samym miasteczku.

Wielkie podziękowania za pomoc w jej realizacji należą się również mieszkańcom naszej Gminy z w szczególności Pawłowi Kasprzakowi, Marcinie Tyce, Dorocie Kowalskiej, Tomaszowi Kohlschrebier oraz Witkowi i Magdzie z Sowiej Grapy.
Duże podziękowania należą się również Panu dyrektorowi Ckit w Walimiu Pawłowi Brzozowskiemu. Zapraszamy zatem do przejścia całego szlaku zdjęć św.pamięci Filipa Rozbickiego.

Pobierz mapę w formacie .pdf

Galeria z procesu wykonania oraz montowania zdjęć na terenie Walimia.

Źródło: walim.pl, walbrzych.naszemiasto.pl zdjęcia: Dariusz Gdesz