Wspieram Powiernika – liczy się każda ofiarowana złotówka !

  • Nazywam się Łukasz Kazek i odszukuję skarby ukryte kilkadziesiąt lat temu w Górach Sowich. Odnajduję ludzi, do których należą, bo chcę poznać ich tajemnice.
  • Moje poszukiwania dokumentujemy w filmie „Powiernik”. Za nami najtrudniejsza część zdjęć, ale żeby dokończyć projekt potrzebujemy Twojego wsparcia.
  • Film wyślemy na krajowe i zagraniczne festiwale filmowe, żeby sekrety Gór Sowich zobaczyli widzowie na całym świecie. Poprzednie filmy, w których brałem udział, zdobyły szereg nagród, m.in. w Southampton, Chicago i Cannes

Celem naszej zbiórki jest pozyskanie funduszy na dokończenie produkcji filmu dokumentalnego Powiernik, jego promocję oraz obsługę festiwalową. Każda przekaza przez Was złotówka pomoże nam dotrzeć do większej liczby widzów na całym świecie!

Więcej informacji o projekcie w linku poniżej

Link do wsparcia projektu : http://wspierampowiernika.pl
Profil projektu na portalu Facebook : https://www.facebook.com/filmpowiernik/

Wystawa zdjęć śp. Filipa Rozbickiego – 100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości

Panorama Walimia, której dziś już nie ma, pierwsze powojenne święta, pierwszy polski sklep i ludzie, którzy do miejscowości leżącej u podnóża Gór Sowich przyjechali po wojnie – to wszystko widnieje na zdjęciach autorstwa śp. Filipa Rozbickiego.

Rozbicki był aktywnym fotografem-amatorem dokumentującym pierwsze lata osadnictwa polskiego w Walimiu i jego okolicach. Po jego śmierci odnaleziono 120 rolek filmowych zawierających 800 zdjęć z lat 1947-1959. Zdjęcia te stały się przyczynkiem do nakręcenia filmu Ludzie z klisz w reż. Mateusza Kudły oraz powstania spektaklu muzycznego Polska 120 w reż. Justyny Majewskiej.

Dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu zorganizowano wystawę fotografii śp. Filipa Rozbickiego pn. 100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w niedzielę, 11 listopada 2018 r.

Czytaj dalej „Wystawa zdjęć śp. Filipa Rozbickiego – 100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości”

W Walimiu też świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

RADOŚĆ Z NIEPODLEGŁEJ POLSKI W GMINIE WALIM
W Walimiu też świętowano setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Radość ze 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest czasem szczególnym. Podczas mszy świętej i spotkania w Centrum Kultury i Turystyki było patriotycznie, dumnie, dostojnie i po prostu pięknie!

11 listopada, to wspaniała data, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważny jest patriotyzm w naszym życiu. W Małej Ojczyźnie – Gminie Walim mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi rozpoczęto uroczystość odchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Dziećmorowic, Walimia oraz Zagórza Śląskiego, a także pocztów z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach, odbyło się nabożeństwo ku czci naszej Ojczyzny.

Czytaj dalej „W Walimiu też świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości”

CKiT w Walimiu z dofinansowaniem

Muzeum Historii Polski już po raz dziesiąty przyznało dofinansowania w Programie „Patriotyzm Jutra” – ogólnopolskim programie grantowym realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski i wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Wśród 144 dofinansowanych projektów znalazło się zadanie Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu„Ludzie z klisz”.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty pt. „Ludzie z klisz – historia powojennych osadników w Górach Sowich”. Zajęcia skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu gmin: Walim, Wałbrzych, Świdnica oraz Dzierżoniów będą miały na celu popularyzację wiedzy o ziemiach odzyskanych, ukazanie lokalnej historii, a także kształtowanie tożsamości lokalnej młodzieży. Prowadzącym warsztaty będzie Łukasz Kazek – pasjonat historii regionu, dziennikarz, konsultant historyczny przy spektaklu muzycznym „Polska 120” wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora oraz filmu dokumentalnego „Ludzie z klisz”.

Podsumowanie warsztatów i historii „Ludzi z klisz” będzie stanowić zorganizowana w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu wystawa fotografii pn. „100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości” oraz wydanie 450 szt. albumu pt. „Ludzie z klisz” ze zdjęciami wykonanymi przez śp. Filipa Rozbickiego. Album i wystawa będą swoistym zwieńczeniem niesamowitej historii, która sprawiła, że lokalna społeczność spojrzała na swoje życie wstecz, z pewnym wzruszeniem a zarazem zastanowieniem nad przyszłością – patriotyzmem jutra. Album i zamieszone w nim zdjęcia wraz z opisami i komentarzem, już na zawsze sprawią, że zapomniane klisze będą dostępne dla każdego zainteresowanego, jak również będą upamiętnieniem powojennych dziejów „naszej małej ojczyzny” – Walimia w latach 1947-1952

Źródło: www.ckit.walim.pl

„Ludzie z Klisz” zostali wyświetleni w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu

Ludzie z Klisz” zostali wyświetleni w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. W pokazie wziął udział Łukasz Kazek, jeden z bohaterów filmu oraz powiernik odnalezionych klisz. Spotkanie odbyło się z inicjatywy uczennicy wrocławskiej szkoły, Mileny Szymkiewicz, która pochodzi z Walimia, a jej babcia, dziadek i ciocia zostali uwiecznieni przez Filipa Rozbickiego.

Wysyłajcie kartki urodzinowe dla Jacka Wilczura

Wysyłajcie kartki urodzinowe dla Jacka Wilczura. Niezmordowany badacz kompleksu Riese, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia kończy 92 lata. Przesłane przez Was życzenia urodzinowe zostaną mu przekazane.

Wysyłajcie kartki urodzinowe dla Jacka Wilczura. 25 grudnia w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia dr Jacek Wilczur kończy 92 lata. Z tej okazji redakcja Panoramy Wałbrzyskiej postanowiła włączyć się do akcji, której inicjatorami są Łukasz Kazek i Krzysztof Ornatowski. Polega ona na tym, by zebrać od Państwa jak największą liczbę pocztówek z życzeniami urodzinowymi, które następnie zostaną wręczone dostojnemu jubilatowi w Warszawie. Fotorelację z tego wydarzenia opublikujemy na www.walbrzych.naszemiasto.pl  Czytaj dalej „Wysyłajcie kartki urodzinowe dla Jacka Wilczura”

Ludzie z klisz – premiera filmu w Walimiu

W piątek 24 listopada w Walimiu odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego „Ludzie z klisz”. Produkcja telewizji TVN ma już na swoim koncie kilka nagród między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago, czy też Złotego Delfina na festiwalu w Cannes.

Czytaj dalej „Ludzie z klisz – premiera filmu w Walimiu”

Historia odnalezionych klisz. Premiera w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło

Walim, Chicago, Cannes i znowu Walim – tak do tej pory wyglądała wędrówka zdjęć Filipa Rozbickiego. Historię czarno-białych kadrów opowiedział Mateusz Kudła, reporter TVN24. I podbił serca jurorów międzynarodowych festiwali. Teraz zachwycił mieszkańców dolnośląskiej miejscowości w której ponad 70 lat temu rozpoczęła się opowiadana przez niego historia.

Czytaj dalej „Historia odnalezionych klisz. Premiera w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło”

Walim: Premiera filmu „Ludzie z klisz”

Walim: Premiera filmu „Ludzie z klisz”. Pierwszy w Polsce publiczny pokaz niezwykłego dokumentu, wypełnił po brzegi salę kinową walimskiego Centrum Kultury i Turystyki.

Walim: Premiera filmu „Ludzie z klisz”. W piątek (24 listopada) w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego pt. dokumentalnego pt. „Ludzie z klisz” (ang. „The Photo Film People”). Przedstawia historię związaną z przypadkowym odnalezieniem w Walimiu ponad setki wywołanych klisz fotograficznych.

Czytaj dalej „Walim: Premiera filmu „Ludzie z klisz””

Tłumy podczas walimskiej premiery filmu “Ludzie z klisz”

Niewielka sala kinowa w Walimiu dosłownie pękała w szwach, podczas piątkowej premiery filmu dokumentalnego filmu Mateusza Kudły “Ludzie z klisz”. Wyprodukowany przez TVN film opowiadający o kilkudziesięciu negatywach ze zdjęciami powojennego Walimia wykonanymi przez miejscowego organistę, Filipa Rozbickiego, sięgnął po najwyższy laur – Złotego delfina – festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes.

Czytaj dalej „Tłumy podczas walimskiej premiery filmu “Ludzie z klisz””

Walim: Zaproszenie na premierę filmu „Ludzie z klisz”

Dokument wyreżyserowany przez Mateusza Kudłę i nagradzany na prestiżowych międzynarodowych festiwalach telewizyjnych, będzie można zobaczyć 24 listopada.

W piątek 24 listopada o godz. 18. w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Ludzie z klisz” (ang. „The Photo Film People”). Przedstawia historię związaną z przypadkowym odnalezieniem w Walimiu ponad setki wywołanych klisz fotograficznych. Autorem zdjęć wykonanych pomiędzy 1947 i 1959 rokiem jest Filip Rozbicki, nieżyjący już organista i zarazem jeden z pierwszych polskich osadników w Walimiu.

Na około 800 fotografiach utrwalił on codzienne życie mieszkańców miasteczka i okolicznych miejscowości. Film pt. „Ludzie z klisz” został wyprodukowany przez „Fakty po południu” TVN24 i wyreżyserowany przez Mateusza Kudłę. Autorem zdjęć jest Artur Głupczyk. W marcu 2017 roku obraz zdobył nagrodę Gold Plaque na 53 Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Natomiast we wrześniu zdobył główną nagrodę Złotego Delfina na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes. Wstęp na walimską premierę „Ludzi z klisz” jest bezpłatny.

Źródło: http://walbrzych.naszemiasto.pl

Ludzie z Klisz z nagrodą w Cannes, mural w Walimiu

„Ludzie z Klisz” otrzymali nagrodę w Cannes. Dokument w reżyserii Matusza Kudły na podstawie fotografii Filipa Rozbickiego odnalezionych przez Łukasza Kazka w jednym z poniemieckich domów, otrzymał Złotego Delfina. Teraz w Walimiu ma powstać mural przedstawiający autora zdjęć.

To nie pierwsza nagroda dla „Ludzi z Klisz” film zdobył nagrodę na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago.

– Dwa lata temu było zwykło pudełko ze strychu z poniemieckiego domu. Z tego pudełka nagle stworzyła się wielka radość, dla tych ludzi,którzy zostali rozpoznani i były to dla nich duże emocje i wspomnienia. Mój kolega z TVN mówi – Słuchaj, a może zrobimy jakieś materiał z tego? Potem wyszło, że Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jest zainteresowany spektaklem, więc zrobiliśmy spektakl. 4 miesiące temu film wygrał na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Nie wiem co będzie dalej, to jest jakiś wielki szok. Wzruszyłem się mocno kiedy wysłano mi zdjęcia z Cannes. – mówi pasjonat historii Łukasz, Kazek.

Jako pierwsi dowiedzieliśmy się od Łukasza Kazka o planach stworzenia w Walimiu muralu przedstawiającego autora zdjęć, bez których nie byłoby filmu, Filipa Rozbickiego. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca.

źródło: http://www.walbrzych24.com

Złoty Delfin w Cannes dla filmu „Ludzie z klisz” w reż. M. Kudły (TVN24)

Film dokumentalny „Ludzie z klisz” w reżyserii reportera TVN24 Mateusza Kudły zdobył główną nagrodę Złotego Delfina na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes. Obraz przedstawia historię 120 klisz fotograficznych odnalezionych na strychu domu na Dolnym Śląsku.

Zdjęcia do wyprodukowanego przez „Fakty po południu” TVN24 filmu wykonał Artur Głupczyk, operator „Faktów” TVN i TVN24. O tym, że obraz zostanie wyróżniony na festiwalu w Cannes, było wiadomo już w sierpniu, jednak dopiero w czwartek podczas oficjalnej gali stało się jasne, że otrzyma główną nagrodę.
„Chcieli żyć, budować, piec chleb”
Klisze z lat 1947-1952 autorstwa nieżyjącego już organisty Filipa Rozbickiego przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości Walim. Uwieczniono na nich 800 osób.
– Są zdjęcia ludzi na spacerze, są wesela, są pogrzeby, są chrzciny – opowiadał w marcu Łukasz Kazek, popularyzator historii regionu i bohater 25-minutowego filmu. – Chcieli żyć, budować, piec chleb, żyć z ludźmi, brać za mąż nowe kobiety, tworzyć wszystko od nowa, zapomnieć o wojnie. I to wszystko na tych zdjęciach jest – dodawał. Łukasz postanowił zeskanować i opublikować klisze w internecie. Po opublikowaniu fotografii i pokazaniu dokumentu o nich na antenie TVN24 udało się rozpoznać kilkadziesiąt uwiecznionych osób. Bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Kadrami zaczyna żyć całe miasteczko. Podczas nagrywania materiału przez naszego reportera doszło też do odkrycia kolejnych taśm – z nieznanymi do tej pory fotografiami z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wadowic, Zakopanego i wielu innych polskich miast.
Główna nagroda w Cannes
Złoty Delfin to przyznawana co roku w na festiwalu w Cannes główna nagroda dla najlepszych filmów korporacyjnych i dokumentacji telewizyjnych.

Autor: mm//rzw / Zdjęcia: M.Kudła, Tvn24 Źródło: http://www.tvn24.pl

Oglądała TVN24, rozpoznała „małego Edka”. Dzięki „Ludziom z Klisz”

Oglądając film rozpoznała najbliższą rodzinę. Dokument „Ludzie z Klisz” przedstawia historię fotografii odnalezionych na strychu w Walimiu na Dolnym Śląsku. Obraz został doceniony w Cannes. Kiedy o sukcesie mówiliśmy w TVN24, pani Alicja na zdjęciach rozpoznała swoich krewnych.
Więcej informacji na stronach internetowych Faktów TVN http://fakty.tvn24.pl

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu

Rzuceni w nową rzeczywistość

O artystycznych inspiracjach z Martyną Majewską reżyserką spektaklu „Polska 120” rozmawia Olga Ptak. Spektakl „Polska 120” do zobaczenia 8 września, o godz. 19:00, w Ruinach Teatru Victoria, na Scenie przy Alei Przyjaźni 18.

Olga Ptak: W programie spektaklu „Polska 120” możemy przeczytać: „w Walimiu, małym miasteczku położonym w Górach Sowich, doszło do niesamowitego odkrycia. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami fotograficznymi z lat 1947 – 1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się znaleziskiem”. Kto i w jakich okolicznościach dokonał tego odkrycia i jak Pani trafiła na tę historię?
Czytaj dalej „Rzuceni w nową rzeczywistość”

Nagroda dla filmu dok. „Ludzie z Klisz” w reżyserii M. Kudły

Film dokumentalny „Ludzie z Klisz” w reżyserii Matusza Kudły został wyróżniony w ramach 8 Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards odbywającego się we Francji. Podczas uroczystej ceremonii która ma się odbyć 28 września br. okaże się czy film wyprodukowany przez TVN zdobędzie nagrodę złotego delfina.

Więcej informacji :

„Ludzie z klisz” znowu nagrodzeniTygodnik Wałbrzyski
Dokumentalny film z Dolnego Śląska „Ludzie z klisz” z nagrodą w CannesGazeta Wyborcza
Nagrody dla dwóch produkcji TVN na festiwalu produkcji telewizyjnych w Cannestvn24.pl
„Ludzie z Klisz” – Panorama Wałbrzyska

Fot. Urząd Gminy Walim

Spektakl „POLSKA 120” 8 września w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Serdecznie zapraszamy na pokaz spektaklu „POLSKA 120” który odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach 8 września br.

Bilety już w sprzedaży
Spektakl muzyczny na podstawie zdjęć z powojennego Walimia
Scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Muzyka: Dawid Majewski
Projekcje: Jakub Lech
Konsultacja historyczna: Łukasz Kazek
Obsada:
Katarzyna Kłaczek
Anna Jezierska
Bożena Oleszkiewicz
Patrycja Rojecka
Joanna Kowalska (gościnnie)
Paweł Kuźma
Paweł Pawlik
Muzycy:
Żenia Betliński
Michał Bocek
Dawid Majewski
Bartek Miarka/Mateusz Kowalczyk